Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaSpotifySpotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?

Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?

- Advertisement -

Spotify Podcast Kategorisi

Günümüz popüler uygulamaları arasında Spotify yer alır. Spotify üzerinden müzik dinleyebilir, çeşitli podcast içeriklerine göz atabilirsiniz. Uygulama üzerinde yer alan müzik parçalarının yanı sıra popüler olan içeriklerden biri de podcast olarak karşımıza çıkar. Yayın seslerinizi Spotify aracılığı ile paylaşmanız mümkündür. Bu sayede dinlemesini istediğiniz kişilerle kendi yayınlarınızı uygulama üzerinden aktarabilirsiniz.

Birçok kişi tarafından Spotify podcast nedir sorusu merak ediliyor. Belirtmeliyiz ki podcast yayıncısı olarak yayınlarınızı Spotify üzerinden listelere ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli platformlardan reklamınızı yaparak tanınırlığınızı da arttırabilirsiniz. Dinlediğiniz podcast yayınlarının yanı sıra kendiniz de Spotify hesabınız üzerinden podcast yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle bir Spotify hesabı açmanız önemli noktalardan biridir.

Podcast’in genel tanımı olarak “Sesli bloglama” ifadesine yer verilir. Tüm podcastler farklı içeriklere ve konulara sahip olan sesli blog yazılarından oluşur. Podcast, kelime anlamı olarak ise “canlı yayın” (broadcast) ve pod kelimelerin birleşiminden oluşur. Canlı bir şekilde kaydedilen konuşma yayınlarının sisteme eklenmesi sonucunda da podcast içerikleri eklenir. Peki, Spotify üzerinden podcast yüklemesini nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Bu konuda detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda podcast içeriklerinin nasıl olması gerektiğini de öğrenebilirsiniz. 

image 36
Spotify Podcast Kategorisi

Spotify Podcast Nasıl Yüklenir?

Spotify hesabınız üzerinden podcast yüklemek istiyorsanız bu süreçte izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. Bu adımları sizlere aşağıda maddeler halinde sıraladık.

• Podcast kayıtlarının ISO/IEC 11172–3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında olması ve 96–320 kbps bitrate aralığında olması önemlidir.
• Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmayacak şekilde ayarlanmalıdır.
• Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüğe sahip PNG veya JPEG formatı şeklinde olmalıdır.
• Bölüm başlıkları ise Spotify ana ekranında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakteri aşmaması önemlidir.
• Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olması gerekir. 

Belirtmiş olduğumuz niteliklere dikkat ederek siz de Spotify hesabınız üzerinden podcast yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte kurallara uygun şekilde süreci izleyen kişiler tarafından Spotify nasıl podcast yüklenir sorusu da merak konusudur. Podcast yayını yapabilmeniz için Spotify hesabınıza erişim sağlamanız yeterlidir. Böylece gösterilen yönlendirmeler aracılığıyla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

image 37
Spotify Podcast Nasıl Yüklenir?

Spotify Podcast İçerikleri 

Spotify üzerinde birçok farklı içerik podcast kategorisi bizleri karşılar. Bu bağlamda ilgili olduğunuz alana podcast yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Karşımıza çıkan podcast içeriklerinden bazılarını sizlere aşağıda sıraladık.

• Sinema
• Dizi
• Bilim
• Teknoloji
• Spor
• Motivasyon
• Şarkı
• Hikaye
• Şiir
• Biyografi
• Kitap 

Belirttiklerimiz dışında sağlık, radyo ve mitoloji gibi alanlar için de podcast yayın içeriklerine ulaşmanız mümkündür. Spotify podcast bu kapsamda oldukça geniş bir kategoriye sahiptir diyebiliriz. Spotify üzerine yüklemek istediğiniz podcast için öncelikle kategori belirlemeniz gerekir. Daha sonrasında ise yayın sürecinizi tamamlayarak sisteme yükleyebilirsiniz.

- Advertisement -

SosyalAtom istatistiklerini yükseltmek için binlerce fenomen tarafından güvenilen platform. İhtiyacınız olan her şey takipçilerden beğenilere, izlenmelerden, abonelere ve daha fazlası bu evrende! Hemen kayıt ol!

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments