Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaHaberlerWikipedia Profili Nasıl Oluşturulur?

Wikipedia Profili Nasıl Oluşturulur?

- Advertisement -

Wikipedia Profili Oluşturmak

Wikipedia şu anda dünyanın her noktasından kullanılan ve erişilebilen bir platform olarak biliniyor. İçerisinde gönüllü yazarların eklediği bilgiler yer alıyor. Bu yüzden de bilgi havuzu oldukça geniş. İhtiyaç duyulan hemen her bilgiyi Wikipedia üzerinden alabiliyorsunuz. Hatta Wikipedia içerisinde yazar olabilmek de mümkün. Bunu yapabilmek için de kendinize özel bir sayfa oluşturmanız gerekir. Bu sayfalı da özenli bir şekilde düzenlemelisiniz. Peki Wikipedia profili nasıl oluşturulur, biliyor musunuz?
Wikipedia profili oluşturabilmek için yapmanız gerekenler oldukça kolay. Yani bazı koşullar veyahut zorunluluklara tabii tutulmuyorsunuz. İsteyen herkes Wikipedia bünyesinde yazar olma hakkına sahip. Son zamanlarda Wikipedia üzerinde yalnızca Türk olan yazarların sayısı da binleri aşmış durumda. Siz de isterseniz bu insanlardan biri olabiliyorsunuz. Bu süreç için de bazı detayları en iyi şekilde bildikten sonra herhangi bir problemle karşılaşmak zorunda da kalmazsınız. Profil oluşturmak göz açıp kapayıncaya kadar tamamlanmış olur. Bu kısımda da yapmanız gerekenleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda aradığınız sonuca da ulaşmış olursunuz. 

Wikipedia Profili Oluşturmak
Wikipedia Profili Oluşturmak

Wikipedia Profili Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Wikipedia içerisinde size özel bir profil oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak Wikipedia üyeliği açmalısınız. Üyelik oluştururken de ekranın sağ üst köşesinde yer alan hesap oluşturma sekmesine tıklamalısınız. Bu işlemi tamamlamanızla beraber de karşınıza çıkan kutucuğa gerekli bilgileri girebilirsiniz. Ardından tüm bilgilerin eksiksiz olduğundan eminseniz kayıt oluşturma sekmesine de tıklayabilirsiniz. Bunlarla beraber de sonunda e-posta hesabınıza bir onaylama linki gelecektir. Onay verdikten sonra da işlemleri tamamlamış olursunuz. İşte aslında yapmanız gerekenler de bu kadar basit.
Üyelik kısmını sorunsuz bir biçimde, vaktinizi almadan tamamlayabilirsiniz. Ancak üyelik işlemiş sadece yolun başı. Wikipedia profil oluşturmaişlemlerinin yanında kendinize bir sayfa oluşturmalısınız. Bu sayfayı da birden farklı yöntemle oluşturmanız mümkündür. İlk olarak URL kullanmak seçilebilir. İkinci yöntem olarak da başka sayfalarda bulunan kırmızı bağlantıları kullanabilirsiniz. Hatta bir makalenin içerisinde de bağlantı oluşturabilmeniz mümkündür. Wikipedia deneme tahtasını da kullanabilirsiniz. 

Wikipedia Profili Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler
Wikipedia Profili Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Wikipedia Biyografi Nasıl Yazılır?

Eğer profilinizi oluşturduysanız ve sıra Wikipedia biyografi yazma kısmına geldiyse o zaman bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Bu detaylardan ilki de oluşturduğunuz sayfaları düzenlemektir. Sonrasında hazırlayacağınız makalenizi kendi bilgisayarınızda bulunan bir programda yazmalısınız. Böylece yazınızın kaybolma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz. Yazı yazma işleminizi tamamlarken de gerekli tüm kaynakları kullanın. Hatta kaynaksız hiçbir bilgiyi vermemeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Ek olarak yazınıza eklediğiniz görsellerin telif hakkına sahip olmanız da çok önemli. Görsel paylaşımı yaparken telif hakkını ihlal etmemiş olmalısınız. Yoksa yazınız onaylanmayacaktır. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra da yazınızı takip etmeyi unutmayın. Biraz zaman geçtikten sonra gerçek bir Vikipedist olarak öne çıkabilirsiniz.

- Advertisement -

SosyalAtom istatistiklerini yükseltmek için binlerce fenomen tarafından güvenilen platform. İhtiyacınız olan her şey takipçilerden beğenilere, izlenmelerden, abonelere ve daha fazlası bu evrende! Hemen kayıt ol!

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments