Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaYoutubeYoutube Filtreleme

Youtube Filtreleme

- Advertisement -

YouTube Filtreleme Nedir?

Dünya genelinde en popüler uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkan YouTube, binlerce farklı içeriğe sahiptir. Her yaştan kesimin izleyebileceği veya dinleyeceği video içerikleri bulunduruyor. Bu bağlamda sadece yetişkinler için değil, çocukların da kullandığı bir platform haline geldi diyebiliriz. Ancak YouTube bünyesinde paylaşılan her video çocuklar için uygun içerikler barındırmıyor. Bu süreçte de çocuklar için uygun olmayan video içeriklerinin görüntülenmemesi için YouTube filtreleme işlemi gerçekleştiriliyor. Bu sayede çocuklar için özel bir filtre ile ebeveyn kontrolü sağlayabilmeniz mümkün.

YouTube filtreleme aynı zamanda kısıtlı mod olarak da bilinir. Çocuğunuzun YouTube video içeriklerinden faydalanması ancak uygun olmayan videoları görmesini istemiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir şüphe duymadan çocuğunuza YouTube açabilirsiniz. Bununla birlikte kendi YouTube hesaplarınızı da kısıtlı mod ile kullanarak olası bir erişim durumuna da engel olabilirsiniz.

YouTube çocuklara özel filtre
YouTube çocuklara özel filtre

Youtube Filtreleme Hangi Durumlarda Kullanılır?

Genellikle YouTube filtreleme işlemi çocuklara özel filtre olarak da bilinmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının görmesini istemediği veya reşit bireyler için uygun olan türden içerikleri bu sayede gizleyebilirler. YouTube çocuklara özel filtre sayesinde reşit bireylerin görüntüleyebileceği içerikler YouTube aramalarda çıkmaz veya görüntülenemez. Bu da çocuğunuzun bu tür video içeriklerine erişim sağlamasının önüne geçmenizi sağlar. 

Eğer 18 yaşından küçük bir çocuğunuz bulunuyorsa ve kendisine uygun olmayan içeriklere erişmesini istemiyorsanız, ebeveyn kontrolü sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken YouTube video engelleme veya kısıtlı mod işlemini gerçekleştirmek. Böylelikle siz kısıtlı modu kaldırmadığınız sürece çocuğunuz hiçbir şekilde uygun olmayan, yetişkinlere yönelik video içeriklerini görüntüleyemez. Bu tür durumlarda uygun görmediğiniz bir kanalı veya videoyu engellemek yerine direkt olarak ayarlar kısmından filtreleme işlemini gerçekleştirmeniz faydalıdır. Bu sayede hiçbir şekilde şüphe duymadan çocuğunuzun YouTube üzerinde bulunan çocuklara yönelik olan videoları izlemesini sağlayabilirsiniz.

YouTube video engelleme
YouTube video engelleme

Youtube Filtreleme ile Ebeveyn Kontrolü

Her geçen gün daha da fazla kullanılmaya başlayan ve popülerliğini devam ettiren YouTube çok kapsamlı bir uygulamadır. Çeşitli video içeriklerini görüntüleyebileceğiniz YouTube üzerinden her yaşa uygun videolar bulabilirsiniz. Hem bilgilendirici ve eğlendirici hem de yetişkinlere uygun olan türden videolar bulunuyor. Bu bağlamda YouTube filtreleme oldukça faydalı bir özellik oluyor diyebiliriz. Özellikle de çocuğu olan ebeveynler açısından video engelleme ve filtreleme işlemi, ebeveyn kontrolünü de sağlıyor. Mevcut YouTube hesabınızı veya çocuğunuz için açtığınız hesabı kısıtlı mod alarak istemediğiniz içerikleri izlemesini önleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun YouTube üzerinden izlemiş olduğu tüm video içeriklerini de rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. 

Ebeveynler açısından çocuklarının yaşlarına uygun ve verimli video içerikleri izlemesi en doğrusudur. Bu bağlamda reşit olmayan ve henüz yetişkinlere yönelik videoları izleyemeyecek çocuklarınız için YouTube filtreleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Hem aklınız çocuğunuzda hem de izlediklerinde kalmadan gün içinde video izlemesine izin verebilirsiniz.

- Advertisement -

SosyalAtom istatistiklerini yükseltmek için binlerce fenomen tarafından güvenilen platform. İhtiyacınız olan her şey takipçilerden beğenilere, izlenmelerden, abonelere ve daha fazlası bu evrende! Hemen kayıt ol!

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments